Anasayfa / Liste / Dünyayı değiştiren icatlar

Dünyayı değiştiren icatlar

 

 

Dünyayı Değiştiren İcatlar

1-Tekerlek

teker

En önemli icatların başında sayılabilecek olan tekerleğin, net bir tarih olmasada yapılan kazı ve arkeolojik çalışmalarla 5000 yıl öncesine kadar dayandığı belirtilmektedir.
Bilinenin aksine Thomas Alva Edison, ampulün mucidi değildir. Edison, ampulün kullanımını daha iyi hale getirmiş ve patent altına almıştır. İlk elektrikli ampul, İngiltere’de Humphry Davis tarafından icat edilmişti. Ancak bu ampullerin kullanım ömrü oldukça kısaydı. Asıl hikaye ise Edison ve Tesla’nın karşılaşmasıyla başlar.

2-Buhar makinesi

Ertingen_Dampfmaschine

İlk buhar makinesi ya da buhar motoru, 1712 yılında Thomas Newcomen tarafından inşa edilmişti. Endsütri Devrimi için çok önemli bir mihenk taşı olan buhar motoru, gelecek yüzyıllara da ilham kaynağı oldu. Buharlı motorlar sayesinde ısı enerjisi, mekanik enerjiye dönüştü. Böylece lokomotifler ve buharlı gemiler insan hayatına girdi

3-Nükleer

nükleer

Nükleer kelimesi insanlar üzerinde iyi bir itibar bırakmıyor. Bugüne kadar sadece 2 adet nükleer bomba savaş için kullanıldı. Ama etkileri halen unutulmadı. 2. Dünya Savaşı’nı bitiren bombalar 1945 yılında, Japonya’nın Hiroshima ve Nagasaki şehirlerinde patlatıldı. Robert Oppenheimer tarafından 6 yıllık bir çalışma sonucunda üretilen nükleer bombalar, en büyük toplu imha silahlarından biri olarak anılıyor. Soğuk Savaş dönemine damgasını vuran bu bombalar, tekrar savaş için kullanılmadı.Ancak unutulmaması gereken bir gerçek nükleer teknoloji sadece yok etmek için oluşturulmadı.

Nükleer teknoloji ile dünyanın enerji sorununa bir çözüm üretilebilir. Radyasyon konusunda kat edilmesi gereken çok uzun bir yol var. Nükleer santraller, bir ülkenin ihtiyacı olan enerjinin fazlasını üretseler de tehlikeli oldukları unutulmamalıdır.

4-Telefon

telefon-mucidi
Başlığımızı görür görmez aklınızın bi köşesinden geçmiştir telefonun hayatımızdaki yeri ve önemi. Olmazsa olmaz dersek yalan söylemiş olmayız heralde. Her geçen gün yenilenen akıllı ünvanını alan ve gelecekte de gelişmeye devam edecek olan telefonun icadı 1876’da Alexander Graham Bell tarafından gerçekleştirlmiştir

5-Otomobil

indir (1)
İlk otomobil Fransız mühendisler tarafından 1891 de icat edildi. İlk araç iki kişilik üç tekerlekli ve motorun arka iki tekerleği döndürmesiyle hareket ediyor ve el ile fren yapılıyordu

6-Uçak

uççç

Uçak ilk olarak 1890 yılında Celement Ader ve Otto Lilienthal tarafından icat edildi. Celement Ader, pervaneli bir uçakla yerden birkaç santim yüksekliğe çıkarak 50 metre mesafeyle havada kalarak ilk uçuşu gerçekleştiren kişi olmuştur. Lilienthal da doğal hava akımlarından faydalanarak motorsuz, yani planör uçuşu yaparak tarihe geçmiştir.

7-Penisilin

penis
Sağlık alanında çok önemli bir buluş olan penisilin menenjit, boğaz enfeksiyonu, zatüre, bel soğukluğu ve kangren gbi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. 1928 yılında Londra’da Sir Alexander Fleming tarafından keşfedilmiştir

8-Fotokopi Makinesi

xerox-alev-yangin-fotokopi

Amerikalı George C. Beidler tarafından 1903 yılında icat edilen ilk fotokopi makinesi, kopyalanacak belgelerin fotoğrafını çekmekteydi, dolayısıyla bu süreç hem yavaş hem de uzun zaman almasından ötürü çok fazla rağbet görmemişti.

9-Bilgisayar

Bilgisayar

İnsanlık tarihindeki ilk hesaplamaya yarayan icadı abaküs yani bilgisayar Abaküsün icadından sonra çeşitli bilim adamları Abaküsü geliştirdiler bilgisayar 1941 yılında Berlin de geliştirilmeye başlandı ve 1947 yılında Amerika’ da 30 ton ağırlığında bir ev büyüklüğünde bir bilgisayar üretildi.

10-İnternet

124489
İnternet fikri ilk olarak ABD tarafından ortaya atıldı. 1960’lı yıllarda ABD Ordusu yönetiminde, internet üzerindeki ilk çalışmalar başladı. 1980’li yıllara gelindiğinde dünya daha küresel bir hal almıştı. ABD vatandaşlarından alınan destek fonları ve dünya çapındaki diğer kurumlardan gelen yardımlar ile internet yavaştan yaygınlaşmaya başladı. 90’lı yıllar itibariyle de, evlere girmeyi başardı.

Buna da Bakmalısın!

the-reach-1424854011

Vizyona Girecek Filmler – 10 Temmuz 2015

Vizyona Girecek Filmler – 10 Temmuz 2015 –   1- Siccin 2 Filmi izle Konusu: …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir